Nyt på sitet

 

Efterspil

Torkil Lauesen: Efterretningstjenestens natur
(Social Kritik, nr 120, 2009)

M-KA: Det handler om politik
(Social Kritik nr. 117, marts 2009)

Torkil Lauesen: Den nationale befrielseskamps problemer - Del II
(1. marts 2009)

KAK/KUF

Om Verdensbanken (KUF,1970)

Sorte Pantere og hvide venstreorienterede
(Ungkommunisten nr 4, 1970)

Om en demokratisk stat i Palæstina
(Ungkommunisten nr.5, 1970)

Verdensbanken
(Ungkommunisten nr 6, 1970)


MKA

Verdens deling i to (2) : Kapitalismens gennembrud i England
(Manifest nr 7, 1979)

Kapitalismens oprindelse - handelskapitalen (1)
(Manifest nr 4, 1979)

Arghiri Emmanuel: Den hvide settler-kolonialisme og myten om investerings-
imperialismen

(Manifest nr.3, 1979)

Tøj til Afrika
(Manifest nr 2, 1978)



"Israel i HB"

[Ungkommunisten, 3. årgang, februar 1970, nr 2, s. 22]


Under overskriften "Kibbutsvarer til danske brugser" fortæller brugsforeningernes blad "Samvirke" nr. 3, 1970 om et fremstød for israelske varer i marts måned, en såkaldt "Israel-uge".

"Samvirke" har tidligere givet udtryk for sin store sympati for fascist-staten Israel, og dette nummer bruges til  at forherlige kibbutzerne og Israels "produktionsekspansion". Men ikke med et eneste ord nævnes grundlaget for denne "ekspansion" - intet om hvordan jødiske kolonialister fordrev palæstinenserne fra deres hjem, gårde, værksteder, og forretninger, som zionisterne beslaglagde. Intet om den store mængde kapital, som de imperialistiske lande - særlig USA - pumper ind i Israel, og som er nødvendig, hvis aggressor-staten skal opretholde sit militære beredskab og undgå økonomiske kriser. (Ifølge Beckmans "Palestina och USA-imperialismen" modtog Israel mellem 1949 og 1967 syv milliarder dollars udefra).

Lad os bruge HBs "Israel-uge" til at lave en Palæstina-uge! Aktionskomiteen har forskellige planer, og vi hører gerne fra folk, der har gode ideer eller vil være med til forskellige aktiviteter. Af materiale om Palæstina har vi følgende liggende: Ungkommunisten 2. årg. nr. 7 og 9, 3- årg. nr. 1, særtryk af PFLPs manifest samt vor sidste plakat med PFLP-falken foruden en del materialer på engelsk. Alle disse ting kan hentes på vort kontor på Svanevej fredag mellem 18 og 20.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senest opdateret den 2/12 2010
MODx - Mollio